0318.125MXBP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG
Catalog
Fuses
DataSheet
0318.125MXBP PDF
Type Description
Series:318
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):125 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.00289
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)