0603SFF050F/32-2
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0603
Catalog
Fuses
DataSheet
0603SFF050F/32-2 PDF
Type Description
Series:SFF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.0029
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W x 0.031" H (1.60mm x 0.80mm x 0.80mm)