045801.5DR
Description
FUSE BOARD MNT 1.5A 48VAC 75VDC
DataSheet
045801.5DR PDF
Type Description
Series:NANO²® 458
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Current Rating (Amps):1.5 A
Voltage Rating - AC:48 V
Voltage Rating - DC:75 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.548
Approval Agency:cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.125" L x 0.062" W x 0.062" H (3.18mm x 1.58mm x 1.58mm)