SF-1206SA160W-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE 1206
Catalog
Fuses
DataSheet
SF-1206SA160W-2 PDF
Type Description
Series:SinglFuse™ SF-1206SA-W
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):1.6 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:110 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.52
Approval Agency:cUL, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.042" H (3.20mm x 1.60mm x 1.08mm)