0679H0750-05
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 750MA 350VAC 72VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
0679H0750-05 PDF
Type Description
Series:0679H
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):750 mA
Voltage Rating - AC:350 V
Voltage Rating - DC:72 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A AC, 100A DC
Melting I²t:0.26
Approval Agency:cURus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm)