QF1206F1A75T
Description
AUTOMOTIVE FUSE, 1.75A, 63VDC
DataSheet
QF1206F1A75T PDF
Type Description
Series:SolidMatrix® QF1206F
Current Rating (Amps):1.75 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:63 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.046
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.033" H (3.20mm x 1.60mm x 0.85mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BK/GMC-V-200-R
BK/GMC-V-200-R
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
PCH-5-R
PCH-5-R
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC RAD
FUSE BOARD MOUNT 5A 24VDC 0402
QF1206F1A75T
QF1206F1A75T
AUTOMOTIVE FUSE, 1.75A, 63VDC
C5780.41.01
C5780.41.01
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000'
SC104-121
SC104-121
FIXED IND 120UH 1.05A 396 MOHM