0209.375MXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 375MA 350VAC 2AG
Catalog
Fuses
DataSheet
0209.375MXP PDF
Type Description
Series:209
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:350 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:0.58
Approval Agency:CE, cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)