BK/GMC-V-500-R
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK/GMC-V-500-R PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Medium Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.41
Color:-
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)