TCA-800MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
CERAMIC - 6.3X32MM, SLOW 800MA
Catalog
Fuses
DataSheet
TCA-800MA PDF
Type Description
Series:TCA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):800 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:-
Approval Agency:cULus, cURus, KC, PSE/JET, TUV
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)