F0805B2R50FSTR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 63VDC 0805
Catalog
Fuses
DataSheet
F0805B2R50FSTR PDF
Type Description
Series:Accu-Guard® II
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:63 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.05
Approval Agency:cUL, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.083" L x 0.050" W x 0.035" H (2.10mm x 1.27mm x 0.90mm)