1025HC40-RTR
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 40A 250VAC 72VDC SM
Catalog
Fuses
DataSheet
1025HC40-RTR PDF
Type Description
Series:1025HC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):40 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:72 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:300A AC, 500A DC
Melting I²t:400
Approval Agency:cURus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.488" L (4.50mm x 12.40mm)