043702.5WR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 2.5A 32VAC 35VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
043702.5WR PDF
Type Description
Series:437
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:32 V
Voltage Rating - DC:35 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.225
Approval Agency:CSA, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm)