0315.400HXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG
Catalog
Fuses
DataSheet
0315.400HXP PDF
Type Description
Series:315
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):400 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:1.35
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)