74-MS375MA
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MT 375MA 125VAC AXIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
74-MS375MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Axial
Breaking Capacity @ Rated Voltage:30A
Melting I²t:-
Approval Agency:CSA, cUL, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.106" Dia x 0.287" L (2.70mm x 7.30mm)