SF-0603F080-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 800MA 32VDC 0603
Catalog
Fuses
DataSheet
SF-0603F080-2 PDF
Type Description
Series:SinglFuse™ SF-0603F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):800 mA
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.014
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Color:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)