023002.5DRT3P
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC
DataSheet
023002.5DRT3P PDF
Type Description
Series:230
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Cartridge, Non-Standard (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A AC, 10kA DC
Melting I²t:50
Approval Agency:CE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)