02133.15MXEP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
02133.15MXEP PDF
Type Description
Series:213
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):3.15 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:202
Approval Agency:BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)