0216.500MXEP
Description
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
0216.500MXEP PDF
Type Description
Series:216
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:0.165
Approval Agency:CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)