BK/C520-4-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 4A 250VAC 2AG
Catalog
Fuses
DataSheet
BK/C520-4-R PDF
Type Description
Series:C520
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):4 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200A
Melting I²t:16.6
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.570" L (5.20mm x 14.48mm)