021306.3TXP
Description
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
DataSheet
021306.3TXP PDF
Type Description
Series:213
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):6.3 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:63A
Melting I²t:600
Approval Agency:BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)