0285.125HXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
0285.125HXP PDF
Type Description
Series:285
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):125 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:0.028
Approval Agency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)