BK/S506-200-R
Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK/S506-200-R PDF
Type Description
Series:S506
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):200 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.114
Approval Agency:BSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)