021801.6MXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
021801.6MXP PDF
Type Description
Series:218
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):1.6 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:23.35
Approval Agency:CCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)