0251.250PARL
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
0251.250PARL PDF
Type Description
Series:PICO® II 251
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):250 mA
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:Axial
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A AC, 300A DC
Melting I²t:0.0116
Approval Agency:CSA, cURus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)