FSC-600MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
GLASS - 5X20MM (UL), FAST 600MA
Catalog
Fuses
DataSheet
FSC-600MA PDF
Type Description
Series:FSC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):600 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:-
Approval Agency:CSA, cULus, KC
Operating Temperature:-55°C ~ 90°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)