032603.2MXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 3.2A 250VAC 3AB 3AG
Catalog
Fuses
DataSheet
032603.2MXP PDF
Type Description
Series:326
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):3.2 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:214
Approval Agency:CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)