0313.300MXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG
Catalog
Fuses
DataSheet
0313.300MXP PDF
Type Description
Series:313
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):300 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.73
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)