026303.5HAT1L
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 3.5A 250VAC AXIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
026303.5HAT1L PDF
Type Description
Series:PICO® II 263
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):3.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:Axial
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:2.33
Approval Agency:CSA, PSE, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)