0208.500MXEP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 500MA 350VAC 2AG
Catalog
Fuses
DataSheet
0208.500MXEP PDF
Type Description
Series:208
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:350 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:0.365
Approval Agency:CE, cURus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)