BK/C518-500-R
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG
DataSheet
BK/C518-500-R PDF
Type Description
Series:C518
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.059
Color:-
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)