SF-1206HH10M-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MOUNT 10A 24VDC 1206
Catalog
Fuses
DataSheet
SF-1206HH10M-2 PDF
Type Description
Series:SinglFuse™ SF-1206HHxxM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:24 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:150A
Melting I²t:12
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)