ANK80-20A
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 20A 80VDC BLADE MICRO
Catalog
Fuses
DataSheet
ANK80-20A PDF
Type Description
Series:ANK80
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):20 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:80 V
Response Time:-
Package / Case:Blade, Micro
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Color:Yellow
Size / Dimension:0.563" L x 0.157" W x 0.417" H (14.30mm x 4.00mm x 10.60mm)