SF-0603FP250M-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603
Catalog
Fuses
DataSheet
SF-0603FP250M-2 PDF
Type Description
Series:SinglFuse™ SF-0603FPxxxM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.3
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Color:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W x 0.012" H (1.60mm x 0.80mm x 0.18mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0498150.MXT-CN
0498150.MXT-CN
FUSE - MIDI 32VDC W/CLEAR HOUSIN
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC 125VDC
UMF 250 FUSE 1A F SMT
SF-0603FP250M-2
SF-0603FP250M-2