1245HC100-RTR
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE 100A FAST SMD 1245
Catalog
Fuses
DataSheet
1245HC100-RTR PDF
Type Description
Series:*
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):100 A
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:72 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:500A AC, 1kA DC
Melting I²t:5000
Approval Agency:cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.484" L x 0.177" W x 0.177" H (12.30mm x 4.50mm x 4.50mm)