046802.5NR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 2.5A 63VAC/VDC 1206
Catalog
Fuses
DataSheet
046802.5NR PDF
Type Description
Series:SlimLine™ 468
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:63 V
Voltage Rating - DC:63 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A AC, 50A DC
Melting I²t:1.011
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 90°C
Color:-
Size / Dimension:0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)