BK/GDA-400MA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
BK/GDA-400MA PDF
Type Description
Series:GDA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):400 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:0.018
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)