0697W2500-02
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE 2.5A 350V RADIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
0697W2500-02 PDF
Type Description
Series:0697W
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:350 V
Voltage Rating - DC:72 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Radial, Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:45
Approval Agency:AEC-Q200, CQC, cURus, PSE, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)