74-6FC375MA
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 6X30MM
Catalog
Fuses
DataSheet
74-6FC375MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:6mm x 30mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200A
Melting I²t:-
Approval Agency:cURus
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM
BK/GMC-1-R
BK/GMC-1-R
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC 2SMD
C1210C112J8HAC7800
C1210C112J8HAC7800
CAP CER 1210 1.1NF 10V ULTRA STA
74-6FC375MA
74-6FC375MA