032601.5VXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CERM 1.5A 250VAC 125VDC 3AB
Catalog
Fuses
DataSheet
032601.5VXP PDF
Type Description
Series:326
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):1.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A AC, 10kA DC
Melting I²t:40.1
Approval Agency:CE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)