021506.3MXEP
Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
DataSheet
021506.3MXEP PDF
Type Description
Series:215
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):6.3 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:128.75
Approval Agency:CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)