TSD-400MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
GLASS - 5X20MM (IEC), SLOW 400MA
Catalog
Fuses
DataSheet
TSD-400MA PDF
Type Description
Series:TSD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):400 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.7968
Approval Agency:BSI, CCC, CE, CSA, cURus, IMQ, KC, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)