0203.750HXG
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD
Catalog
Fuses
DataSheet
0203.750HXG PDF
Type Description
Series:FLAT-PAK® 203
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):750 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:2-SMD, Gull Wing
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.327
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.372" L x 0.250" W x 0.165" H (9.45mm x 6.35mm x 4.19mm)