BK/AGC-15-R
Description
FUSE GLASS 15A 32VAC 3AB 3AG
DataSheet
BK/AGC-15-R PDF
Type Description
Series:AGC
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):15 A
Voltage Rating - AC:32 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:0.566
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM