BK/GMC-V-315-R
Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK/GMC-V-315-R PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):315 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Medium Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.081
Color:-
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
02291.25HXSP
02291.25HXSP
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 125VDC
FUSE CERAMIC 2A 500VAC 3AB 3AG
ABC-25-R
ABC-25-R
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB
BK/GMC-V-315-R
BK/GMC-V-315-R
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
7929A 0081000
7929A 0081000