022503.5VXP
Description
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC
DataSheet
022503.5VXP PDF
Type Description
Series:225
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):3.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A AC, 10kA DC
Melting I²t:6.7
Approval Agency:CE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0ADAP5000-RE
0ADAP5000-RE
FUSE CERM 5A 600V AXL
FUSE BRD MNT 630MA 250VAC 125VDC
0224007.HXUP
0224007.HXUP
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG
CONNECTOR KIT FOR NTS500 SERIES
022503.5VXP
022503.5VXP
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG