021812.5MXP
Description
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
DataSheet
021812.5MXP PDF
Type Description
Series:218
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):12.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:63A
Melting I²t:889
Approval Agency:PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)