74-4FG375MA
Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG
DataSheet
74-4FG375MA PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:-
Approval Agency:cUR, UR
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.590" L (4.50mm x 15.00mm)