022903.5MXSP
Description
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC
DataSheet
022903.5MXSP PDF
Type Description
Series:229
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):3.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A AC, 10kA DC
Melting I²t:110
Approval Agency:CE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG
021506.3MXBP
021506.3MXBP
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
050702.5MXEP
050702.5MXEP
FUSE CERAMIC 2.5A 650VDC AXIAL
022903.5MXSP
022903.5MXSP
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC