BK/S501-1.25-R
Description
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK/S501-1.25-R PDF
Type Description
Series:S501
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):1.25 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:0.313
Approval Agency:CCC, cULus, MITI/JET, SEMKO
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)