015702.5DR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
Catalog
Fuses
DataSheet
015702.5DR PDF
Type Description
Series:NANO²® 157
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Holder, Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block with Clip
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:1.029
Approval Agency:cULus, PSE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.256" L x 0.146" W x 0.154" H (6.50mm x 3.70mm x 3.90mm)